Sirovo, nerafinirano laneno ulje u kombinaciji sa nemasnim svježim sirom može biti od izuzetne važnosti za naše zdravlje.
Tako je tvrdila dr. Johanne Budwig, poznata njemačka biokemičarka koja je sedam puta bila nominirana za Nobelovu nagradu.
Ko je bila Johanna Budwig?
Johanna Budwig bila je njemačka biohemičarka rođena 1908. godine, čija je karijera obilježila značajne doprinose u području lipida i masnih kiselina. Budwig je stekla doktorat u području farmacije i bila je poznata po svom istraživanju masnih kiselina koje je radila za Njemački institut za istraživanje masti. Njena stručnost i inovativni rad na polju dijetetike i njene teorije o zdravstvenim koristima kombinacije lanenog ulja i svježeg sira dovele su do razvoja Budwigove dijete, koja je postala popularna širom svijeta kao potencijalno sredstvo za prevenciju i liječenje raka.
Njena knjiga “The Oil-Protein Cookbook” (Kochbuch) na nemačkom jeziku, koja detaljno opisuje njenu filozofiju prehrane i recepte, postala je temeljni resurs za one koji prate Budwigovu dijetu. Johanna Budwig preminula je 2003. godine, ostavljajući iza sebe bogato nasljeđe koje i danas inspirira one koji teže zdravijem načinu života.
Osnovni principi dijete
Dr. Budwig je tvrdila da spoj visokokvalitetnih nezasićenih masnih kiselina i sulfoproteina iz svježeg sira može povećati celularnu oksigenaciju, što je ključno u prevenciji i borbi protiv raka. Temelj dijete čini mješavina tri žlice lanenog ulja i šest žlica svježeg sira niskog udjela masti. Uz to, preporučuje se dodavanje mljevenih lanenih sjemenki radi dodatnih nutritivnih koristi.
Prehrambene smjernice
Osim osnovne mješavine, dijeta podstiče konzumaciju svježeg povrća, voća i integralnih žitarica. Važan aspekt dijete je izbjegavanje šećera, prerađenih masnoća i proizvoda od mesa, što doprinosi smanjenju upala i podržava imunološki sistem. Također, dijeta savjetuje izbjegavanje upotrebe zamjena za maslac ili margarin, kao i rafiniranih ulja.
Znanstvena podrška i kritike
Iako je Budwigova dijeta popularna među nekim pristalicama prirodnih metoda liječenja, znanstvene studije koje potvrđuju njene tvrdnje su ograničene. Kritičari upozoravaju na nedostatak rigoroznih kliničkih ispitivanja koja bi potvrdila efikasnost dijete u liječenju ili prevenciji raka. Stoga, mnogi medicinski stručnjaci savjetuju oprez pri primjeni dijete kao jedine terapije u liječenju raka.
Budwigova dijeta nudi zanimljiv pristup prehrani koji bi mogao imati koristi za opće zdravlje i dobrostanje, ali kao i kod svake dijete, ključno je pristupiti s informiranošću i podrškom zdravstvenih stručnjaka. Unatoč ograničenim dokazima, njen naglasak na zdravim mastima, smanjenju procesuirane hrane i povećanju unosa biljnih namirnica neosporiv je za poboljšanje kvalitete prehrane i života.