Radne migracije su u fokusu svuda u svijetu, a postaju sve aktuelnije i u regionu i u Bosni i Hercegovini, a što sa sobom povlači niz problema, zapitanosti i dvojbi.
UN-ova Međunarodna organizacija za migracije (IOM), koju možete pronaći na bih.iom.int i Agencija za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine, jučer, 06.12.2024., su organizovale i uspješno održale konferenciju pod nazivom “Radne migracije u fokusu: Podsticanje rasta i investicija u BiH”, na koju su bili pozvani svi relevantni subjekti za pitanje migracija sa posebnim fokusom na radnim migracijama, problematikom hodograma samih procedura i mapiranja puteva tih radnih migracija iz različitih zemalja prema BiH, kao i problemima iz sektora sigurnosti, trgovine ljudima i slično.
Konferencija je trebala poslužiti kao platforma za diskusiju o prilikama i izazovima vezanim za mobilnost radne snage, s naglaskom na iskorištavanje ekonomskog potencijala i uspostavljanje održivih, sigurnih i organizovanih pristupa za koordinisane intervencije. Učešće su uzeli neki od ključnih predstavnika iz javnog i privatnog sektora, udruženja poslodavaca, stranih radnika, akademske zajednice, nevladinog sektora, privatnih agencija za zapošljavanje, međunarodne zajednice i drugih relevantnih aktera u oblasti radnih migracija.
U uvodnom obraćanju, prisutnima su o važnosti problematiziranja radnih migracija govorili: Dubravka Bošnjak, ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine; Ivan Barbalić, direktor agencije za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine; Laura Lungarotti, te šefica misije Međunarodna organizacija za migracije, dok je sve moderirala Lejla Mazlić.
Konferencija je realizirana kroz dva ekspertna panela i jedno personalno, interaktivno predstavljanje, primjera uspješnih radnih migracija i kvalitetne integracije, gdje su gosti sagovornici bili migranti, čiji je proces adaptacije primjereno nazvati krajnje uspješnim.
Prvi ekspertni panel pod nazivom “Transformacija zajednica i lokalnih ekonomija kroz privlačenje investicija i stranih radnika”, se bavio pitanjem strategija za unapređenje lokalnih ekonomija korištenjem investicionih mogućnosti i potencijalnih doprinosa stranih radnika, otvarajući diskusiju o tome kako privlačenje ovih resursa može utjecati na razvoj zajednice, stimulisati ekonomski rast i stvoriti inkluzivne prilike za strane radnike i lokalno stanovništvo. Panelisti su bili: Donatella Bradić, programska koordinatorica za Zapadni Balkan, Međunarodne organizacije za migracije; Dino Selimović, savjetnik ministra ispred Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine; Sanja Miovčić, direktorica Vijeća stranih investitora Bosne i Hercegovine; te Irfan Osmanović, šef za pravne i opšte poslove firme Adriatic Metals BiH.
Drugi ekspertni panel pod nazivom “Mapa puta za napredak: Sljedeći koraci u upravljanju radnim migracijama’’, se bavio pitanjem nadzora, kontrole i upravljanja radnim migracijama i učešće su uzeli eksperti kako iz BiH tako i iz susjedne Srbije, pružajući pregled zakonodavnih praksi za olakšanu mobilnost radne snage, iskustava iz Republike Srbije i agende pristupanja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji u vezi s mobilnošću radne snage i vještina. Panelisti su bili: Rade Kovač ispred Službe za poslove sa strancima BiH; Srđan Barac, specijalni savjetnik ministra, ispred Ministarstva za rad, zapošljavanjе, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije; Radojka Krsmanović, šefica Odsjeka za privremeni boravak i stalno
nastanjenje u Odjeljenju za strance Ministartsva unutrašnjih poslova Republike Srbije; Olivera Radivojević, šefica ljudskih resursa firme Logistar Serbia iz Srbije; Samir Zuko, pomoćnik direktora Agencije za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine; te Edin Dacić, predsjednik Upravnog odbora, firme Standard Furniture.
Na konferenciji su prezentirani i rezultati studije “Analiza problema koje poslodavci imaju u pronalaženju potrebne domaće i strane radne snage sa prijedlozima za poboljšanje stanja”, koju jhe sprovela Agencija za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine, a čije rezultate možete vidjeti na njihovoj službenoj stranici www.arz.gov.ba .
Konferencija je pored panel diskusije sadržavala i dio u kojem su svoja iskustva iznijeli gosti, radni migranti prisutni na konferenciji, te je sadržavala i kratki film o iskustvima radnih migranata, koji su na rad u firmu “Pekara Sunce” iz Srpca došli preko Agencije za zapošljavanje i pružanje intelektualnih usluga “New Nomads” iz Zenice.
Zaključci konferencije se mogu svesti u sljedećih par teza: A. radne migracije su stvarnost i neminovnost modernog poslovanja i jedan od preduvjeta razvoja i konkurentnosti; B. kao što su i europske zemlje, a od skora i zemlje regiona, tako i BiH dolazi u situaciju, da je primorana potrebe za radnom snagom zadovoljavati uvozom iste iz zemalja “trećeg svijeta”; C. procedure koje su propisane zakonom o kretanju stranaca su odveć komplikovane, traju predugo i često kod njihove sprovedbe dolazi do blokada, te ih se mora ubrzati i pojednostaviti; D. ovaj proces ubrzavanja i pojednostavljivanja ne smije ići na štetu sigurnosnog aspekta; E. neophodno je podići nivo pouzdanosti posrednika u procesu pronalaženja, dovođenja i nadziranja radnih migranata kako bi se spriječila zloupotreba dolaska u BiH sa ciljem da isti bude samo tranzit ka ilegalnom odlasku u zemlje EU.
U kontekstu ovih zaključaka zamolili smo Senada Pajića, direktora Agencije za zapošljavanje i pružanje intelektualnih usluga “New Nomads” iz Zenice, koja je bila jedina posrednička agencija prisutna na ovoj konferenciji, da nam kaže šta oni, kao agencija koja učestvuje u upravljanju radnim migracijama, očekuje u konačnici, kao efekat ovakve konferencije, te u čemu vide najveći izvor problema s obzirom na to da dolaze direktno sa terena.
“Kako je to rekao načelnik opštine Vareš u prvoj panel diskusiji: “nedostaje nam uređena država”; i to je zasigurno naš najveći problem, ne samo na planu radnih migracija, već generalno na planu poslovanja, razvoja biznisa, poticanja stranih i domaćih investicija i drugih okolnosti u sprezi sa funkcionisanjem i razvojem društva. Očekujemo da ova konferencija, s obzirom da su u značajnom broju bili prisutni predstavnici vlasti, pokrene brže rješavanje problema procedura, koje je već ozbiljno i temeljito pokrenuto, ali ide sporo, te da se nadomjesti evidentni kadrovski manjak na terenu, kada su u pitanju službenici onih resora, koji su sada enormno dodatno opterećeni radnim migracijama, koje ranije nisu postojale kao takav zahtjev u opisu radnih zadataka tih službi. Mislim prije svega na Urede za strance, te konzularna predstavništva, kao i službe zadužene za sigurnosne provjere. Problem nedostatka službenika u ovim sektorima će se dodatno usložnjavati sa pristizanjem zahtjeva za digitalizacijom, biometrijskim arhiviranjem i praćenjem, te drugim kriterijima koje donose EU standardi.” rekao je Senad Pajić, direktor agencije “New Nomads”, koju možete naći na newnomads.net .
Očekujemo kako će se ova problematika sve više aktuelizirati s obzirom na zahtjeve tržišta za radnom snagom, koje je u BiH sve manje, a postojeća je, zbog odlaska mladih ka zapadu, sve starija i sve manje sposobna, da odgovori dinamici kontinuirane prilagodbe promjenjivim zahtjevima tržišta rada za novim kompetencijama, znanjima i vještinama u skladu sa novim tehnologijama i njihovim primjenama.