Kako ostati zdrav i poživjeti dugo

Prije 8 mjeseci

Svi želimo biti zdravi i što duže poživjeti u tom kvalitetnom i dobrom zdravlju. Evo šta možete uopšteno učiniti za duži život i bolje zdravlje:

  • Obavljati redovan pregled kod ljekara opšte prakse jednom u svakih 3-6 mjeseci- nađite nekoga ko vam odgovara, izgradite odnos povjerenja i povezanosti. Po mogućnosti redovito obaviti: a) jednom godišnje kompletnu krvnu pretragu za starije od 50 uraditi i PSA za prostatu, UZ abdomena (trbuha), spirometriju, temeljiti pregled očnog dna, ORL pregled, pregled interniste; b) jednom u 4 godine gastroskopiju, UZ srca i ergometriju; te c) jednom u 7 godina kolonoskopiju. Za žene uz to i godišnji pregled ginekologa, te UZ pregled dojki barem svake 4 godine.
  • Konzumirati raznovrsnu i zdravu ishranu- što više jesti sezonsku, raznoliku, svježe skuhanu hranu s velikim udjelom voća i povrća, integralnih žitarica, bjelančevina životinjskog i biljnog porijekla (mahunarke, orašaste plodove i razne sjemenke). Brzu hranu,  hranu iz pekare, grickalice, slatkiše i slatka pića što više izbjegavati! Preferirati što više svježeg povrća i voća, te izbjegavati rafinirana ulja i brašna. Izbjegavati prženu hranu. Unositi što više vlakana, te najmanje 1,5 litara vode dnevne.
  • Redovna tjelesna aktivnost i boravak u prirodi. Praktikovati od 30-60 minuta treninga 5 puta sedmično, od čega pola treninga aerobne aktivnosti (manje opterećenje duže trajanje) uz pola treninga anaerobne aktivnosti (rad sa opterećenjem, kraći ali naporniji). Više od 5 sati treninga sedmično nije se pokazalo zdravim, a neka istraživanja ukazuju i na dugoročno potencijalnu štetnost. Praktikovati, pored treninga ili tjelesnog rada druge vrste i dvije lagane šetnje dnevno po 15 minuta. Iznimno važnim se pokazalo kratko 5-minutno istezanje cijelog tijela 3-4 puta dnevno, ali je i 2 puta zasigurno korisnije nego nikako.
  • Ne konzumirati cigarete, kafu, ili bilo koju drugu vrstu droge, kao niti alkohol. Jedna čaša crnog vina ili 0,3 kvalitetne rakije mogu koristiti, ali je opasnost od veće konzumacije koja je štetna uvijek alarm koji upozorava da je bolje u potpunosti izbjegavati unoas alkohola.
  • Izbjegavati prekomjerni stres. Težiti dobroj i kvalitetnoj organiziranosti, solidnom planiranju, blagovremenom ispunjavanju obaveza i zadataka, te optimizmu i rasterećenosti u pristupu poteškoćama i problemima na koje nailazimo u ostvarenje ciljeva. Izbjegavati ljude i okolnosti koje nas opterećavaju, pune lošom energijom ili nas iscrpljuju.
  • Težiti kvalitetnim partnerskim i prijateljskim vezama. Njegovati međusobno uvažavanje, otvorenost i iskrenost, pouzdanost i prisnost, a nadasve stabilnost i sigurnost u međuljudskim odnosima. Izbjegavati destruktivne i emocionalno uzburkane i nestabilne, plahovite osobe, kao i one koji se postavljaju posjednički, ne dozvoljavaju nam slobodu i samostalnost te nas ne potiču na rast i razvoj. Važno je da nam ljudi kojima se okružujemo šalju pozitivne poruke povezanosti, brižnosti i sigurnosti.
  • Pobrinuti se za dobar i redovan san, ali ne duže od 8 sati dnevno. Idealno je odspavati nekih 30-60 minuta u poslijepodnevnim satima uz 7 sati noćnog sna. Popodnevni san, čak i 15 minuta sna, značajno smanjuje rizik od srćanog ili moždanog udara.
  • Higijenske navike u svim aspektima života igraju značajnu ulogu u održavanju zdravlja. Posebno su pri tome važni: redovito pranje ruku kao i higijena zuba i usne šupljine, što podrazumivea najmanje dva pranja zuba i korištenje tečnosti za oralnu higijenu. Poželjno je tuširanje jednom dnevno, a po mogućnosti do 3 minuta i hladnom vodom. Uz ovo bi bilo poželjno jednom mjesećno ići na masažu i u saunu, te u tri mjeseca na kuping.
  • Društveni život je iznim,no važan za zdravlje i može kako produžiti tako i u slučaju socijalnog odbacivanja, ozbiljno skratiti život pojedinca i nanijeti štetu njegovu zdravlju. Družite se i imajte veliki broj poznaniga i po mogućnosti par iskrenih prijatelja.
  • Budite otvoreni za nova poznanstva, ideje, aktivnosti i hobije. Istražujte sebe, druge, svijet oko nas. Budite ushićeni i radoznali, radujte sae razlikama i promjenama. Ne plašite se starosti. Plašite se straha koji će vas blokirati i spriječiti da živite punim plućima.

Komentari

Your email address will not be published.