Kada je vrijeme za snimanje za rak debelog crijeva?

Prije 9 mjeseci

Rak debelog crijeva je drugi najsmrtonosniji oblik raka nakon raka pluća. Ako su vas nedavne poruke o snimanju za rak debelog crijeva malo zbunile, to je razumljivo. U augustu, Američki koledž liječnika (ACP) objavio je ažurirane smjernice za snimanje raka debelog crijeva koje se razlikuju od preporuka drugih glavnih organizacija, uključujući Američko društvo za borbu protiv raka (ACS) i Radnu grupu za preventivne usluge SAD-a (USPSTF).

Kako se savjeti razlikuju?

Prvo, napomenimo da se ovi savjeti primjenjuju samo na osobe prosječnog rizika koje nemaju obiteljsku historiju raka debelog crijeva. Ako imate obiteljsku historiju ili ako vas drugi zdravstveni problemi stavljaju u viši rizik od kolorektalnog raka, razgovarajte sa svojim liječnikom o najboljem postupku za vas.

Glavna tačka neslaganja odnosi se na dob u kojoj bi osobe trebale početi s provođenjem snimanja. Nova smjernica ACP-a kaže 50, dok druge dvije organizacije preporučuju 45. Tu raniju dob podržava Američka multidisciplinarna radna grupa za rak debelog crijeva. Također ju podržavaju mnogi liječnici, uključujući profesora na Medicinskom fakultetu Harvard, dr. Andrewa T. Chana, gastroenterologa i direktora epidemiologije u Centru za rak Massachusetts General Hospital, koji pomaže objasniti ključne činjenice u nastavku.

Zašto stručnjaci predlažu ranije započinjanje snimanja?

Suočavamo se s neobjašnjivim i alarmantnim povećanjem incidencije raka debelog crijeva kod osoba mlađih od 50 godina“, kaže dr. Chan.

Ukupno, smrtnost od raka debelog crijeva smanjila se za 2% godišnje od 2011. do 2020. Međutim, to nije slučaj kod osoba mlađih od 50 godina. U toj dobnoj grupi, smrtnost od raka debelog crijeva porasla je između 0,5% i 3% u istom razdoblju, prema statistikama objavljenim 2023. godine.

Rastuće stope raka debelog crijeva kod mlađih osoba događaju se u svim rasnim i etničkim grupama, s najvećim porastima među Aljaškim domorocima i Američkim Indijancima. Općenito, crnci i Afroamerikanci vjerojatnije će oboljeti i umrijeti od raka debelog crijeva nego bijelci, a slučajevi rane pojave su češći kod crnaca nego bijelaca.

Napori za poticanje snimanja za rak debelog crijeva započeli su sredinom 1990-ih. Danas, oko 60% odraslih osoba starijih od 50 godina pridržava se savjeta da redovito obavljaju kolonoskopiju (opisano u nastav. Ovaj rezultat, iako nije savršen, vjerojatno objašnjava pad smrtnosti od raka debelog crijeva kod starijih odraslih osoba.

Vjerujem da će promicanje ranijeg snimanja pomoći u suzbijanju porasta slučajeva rane pojave, barem za one u četrdesetima. Također smo vidjeli da ranije kolonoskopije mogu biti povezane sa smanjenjem incidence raka debelog crijeva čak i kasnije u životu“, kaže dr. Chan.

Komentari

Your email address will not be published.