Naš sagovornik je Deni Vinš, nosilac liste Demokratska fronta za Zenicu.
- Izborna lista je ono najbolje što određeni politički subjekt može ponuditi, a sam nositelj te liste je perjanica te političke opcije. Zašto ste baš Vi na čelu liste i šta je to što vas preporučuje našim građanima na glasanje? Ukratko ko ste i zašto ste baš Vi pravi izbor?
Zovem se Deni Vinš, rođen u Zenici 1981 godine gdje sam završio svoje osnovno i srednješkolsko obrazovanje. Diplomirao sam na Fakultetu kriminalističkih nauka u Sarajevu 2007. godine i stekao zvanje Diplomiranog kriminaliste. Od 2009. godine radim na Međunarodnom aerodromu Sarajevo na veoma odgovornim poslovima u sektoru za Sigurnost i zaštitu. Ukazano mi je povjerenje da budem nosilac liste Demokratske fronte na predstojećim lokalnim izborima i to za mene predstavlja veliku čast i zadovoljstvo. Želim da istaknem da sam veoma odgovorna osoba koja svakom zadatku pristupa ozbiljno i sistematično poštujući deadline rokove. Mislim i znam da mogu puno ponuditi u rješavanju problema naše lokalne zajednice i da je to moja dužnost i misija. Svjedoci smo odlaska velikog broja mladih obrazovanih i sposobnih osoba iz našeg grada i države BiH i mislim da je vrijeme da kroz djelovanje u gradskim strukturama i donošenjem pozitivnih promjena da se taj negativni trend zaustavi. Moramo početi djelovati u najboljem interesu za nas i naš Grad kako bi stvorili ugodno okruženje za život svih naših građana.
- Šta je to što po Vama čini listu koju predvodite posebnom, pa recimo i kvalitetnijom u usporedbi sa listama drugih političkih subjekata?
Naša lista je sastavljena od mladih i sposobnih kandidata, srednjeg i visokog obrazovanja koji su spremni aktivno učestvovati u rješavanju svih problema u našem Gradu. Uspjeli smo ukomponovati jedan spoj mladosti i iskustva, kandidate koji će svijetla obraza, odgovorno i dostojanstveno predstavljati Demokratsku frontu i raditi u interesu svih građana.
- Kojih je 5 krucijalnih stvari od značaja za Grad i naše stanovnike, koji su po Vama prioritet Vašeg budućeg zalaganja ukoliko budete vlast ali koje planirate podržavati i ukoliko završite u opoziciji?
U našoj izbornoj platformi i programu koji smo napravili fokus djelovanja je na:
A: Podrška privredi, stvaranje ambijenta za razvoj malih i srednjih preduzeća, kapitalnih investicija i podrška javno-privatnom partnerstvu kao savremenom obliku ulaganja privatnog kapitala u javni sektor.
B: Zapošljavanja mladih osoba koji moraju biti zastupljeni u svim sferama života i aktivni sudionici u lokalnoj vlasti.
C: Aerozagađenje, podizanje svijesti građana o ekološkim problemima i ulaganje u primarnu zdravstvenu zaštitu kao „investiranje u budućnost“ a ne kao trošak.
D: Jedna od tema kojoj je potrebno puno pažnje je problem loše politike i ulaganja u institucije kulture, sporta i obrazovanje u našem Gradu. Potrebna su racionalna ulaganja kako bi stvorili zdravo društvo.
E: Depolitizacija, sistematična i efikasna Gradska uprava i službe. Trenutno Gradsko vijeće, zloupotrebom javnih funkcija postalo centar moći za postizanje ličnih i stranačkih interesa.
- Na koji broj viječnika procjenjujete Vaš budući izborni rezultat 06.10.?
Po viđenju stanja na terenu, nekim predikcijama drugih stranaka i u razgovorima sa našim sugrađanima, mislim da možemo ostvariti rezultat od tri Gradska vijećnika.
- Zašto su po Vašem mišljenju vijećnici iz seoskih sredina zastupljeniji u Gradkom vijeću nego kandidati iz gradskih zona i kada i kako će se to promjeniti?
Ne bi se složio sa Vašom konstatacijom. Odlaskom velikog broja radno-sposobne omladine, cijelih porodica iz gradskih zona, promijenila se struktura u samom gradu. Stanovnici seoskih sredina, koji se u velikom broju bave teškim fizičkim poslovima, šansu vide u dolasku i preseljenju u gradske sredine gdje im se otvaraju mogućnosti zapošljavanja, obrazovanja i slično. Samim time, sa ovakvim načinom života velika većina je samostalnija i to su osobe koje su vrijedne i naučile su raditi. Na drugoj strani se nalaze osobe koje su rođene u gradskim sredinama koji nisu imali probleme i odrastanja kao ljudi iz seoskih sredina. Do promjene u ovom odnosu o kojem govorite doći će kad se osobe rođene u gradskim sredinama aktivno uključe u rješavanje problema lokalne zajednice a ne da budu samo nijemi posmatrači.
- Za kraj. Koga bi voljeli vidjeti kao svoje buduće koalicione partnere?
Svaka stranka koja je spremna pošteno i časno učestvovati u rješavanju problema lokalne zajednice.